
Lasse Ahm
Hvem er jeg...
Jeg er født i Danmark den 7. februar 1964.
Er bosat i Sydsjælland og startede efter 25 års praktisk erhvervserfaring mit eget rådgivningsfirma i Vordingborg.
Efter afsluttet Advanced Diploma in Management samt uddannelsen som Emballageteknolog på DTI har jeg videreuddannet mig til Lead Auditor inden for kvalitetsledelse, Lead Auditor inden for miljøledelse, Lead Auditor inden for fødevaresikkerhed samt Lean Administrations Specialist. Senest har jeg i 2016 afsluttet MasterClass i bestyrelsesarbejde og i 2014 afsluttet diplomlederuddannelsen med fokus på HR Management, psykologi, forandringsledelse, forretningsudvikling, strategi samt værdiskabende- og udviklende ledelse.
Jeg har primært været beskæftiget i ordreproducerende virksomheder i reklamebranchen og i virksomheder inden for salg og fremstilling af papir-, kartonnage-, bølgepap- og plastemballager.
Jeg har i de seneste 25 år arbejdet med optimeringsprojekter, kvalitets-, miljø og hygiejneledelse samt HR-området i danske virksomheder.
Jeg har medvirket til og forestået GAP-analyser og certificering efter ISO-standarderne 9001, 13485, 14001, 15378, AS9100C, OHSAS 18001 og ISO 22 000/FSSC 22000 samt BRC FOOD/IOP.
Jeg har et indgående kendskab til kvalitets-, miljø-, arbejdsmiljø- og hygiejnestyring. Jeg har i de seneste 20 år arbejdet som intern auditor indenfor ISO-standarderne 9001, 13485, 14001, 22000, DS/OHSAS 18001, AS9100D i en række danske virksomheder og har indtil starten af min egen konsulentvirksomhed flere års ledelseserfaring med arbejdet i topledelsen i en større virksomhed – senest med ansvar for kvalitet, miljø, arbejdsmiljø, hygiejnestyringen samt HR-funktionen.
Min styrke er min kreativitet, faglighed, empati og vedholdenhed,
ligesom jeg gennemfører effektiv styring
så aftalte deadlines i projekterne overholdes.
Min teoretiske uddannelse samt min mangeårig erfaring gør det muligt for mig hurtigt og effektivt at rådgive eller overtage ansvaret for kvalitetsarbejdet i en virksomhed – som kompetent rådgiver for topledelsen, for kvalitets- eller miljøchefen eller for en periode at vikariere for denne. Står du i en situation uden kvalitetschef eller er din kvalitets- og miljøchef udstationeret eller sygemeldt i en kortere eller længere periode kan du med fordel gøre brug af min rådgivning og erfaring.
Alle aftaler om opgaveløsninger er baseret på en grundig drøftelse med virksomhedsledelsen om, hvilke resultater der skal opnås, hvorledes opgaven skal gennemføres og hvad virksomheden og jeg skal bidrage med. Afgørende for at samarbejdet opleves som en succes er derfor at opgaverne er forankret hos ledelsen.
I 2008 etablerede jeg Konsulenthuset • Solbakkevej 2. Et skønt sted, hvor jeg i samarbejde med andre konsulenter udvikler aktiviteter inden for LEAN, kvalitetsledelse, miljøledelse, strategi, forretningsudvikling og projekt- og forandringsledelse. Læs her mere om Konsulenthuset • Solbakkevej 2.
Jeg har igennem årene skrevet en række artikler om kvalitetsledelse, kvalitetsmål, løbende forbedringer, LEAN og evnen til at motivere og inddrage medarbejderne i det daglige arbejde med ledelsessystemerne.
De fleste artikler har været publiceret i fagbladet DFK Magasinet – Dansk Forening for kvalitet, men en del af artiklerne har været bragt i Berlingske Tidende og Sjællandske Mediers aviser.
► Se den samlede oversigt over de seneste artikler her
► Download CV (konsulent) som pdf.
Skype: mail@lasseahm.dk eller +4529909036
Registrerede varemærker
TOPmanager®
Elektronisk ledelsessystem til styring af dokumenter, forretningsgange og instruktioner.
LEAN Creator®
Kursusaktiviteter inden for LEAN-tankegangen
Miljøpilot®
Kursusaktivitet inden for miljøledelse, miljølovgivning etc.
INNOVATION AUDITOR®
Kursusaktivitet inden for auditering
CSR-Review®
Program til styring og evaluering af CSR-aktiviteter
IADK®
Netværket for Interne Auditorer i Danmark
Curriculum Vitae, uddannelse og erfaring
Uddannelser:
ADM, Merkonom Markedsføring |
1991 |
|
Intern Auditor ISO 9001 |
1995 og 2002 |
|
Emballageteknolog DTI |
1999 |
|
Lead Auditor inden for kvalitetsstyring, ISO 9001 |
2002 |
|
Intern Auditor Miljøledelse |
2004 |
|
Arbejdsmiljølederuddannelsen |
2006 |
|
Lean Administration Specialist |
2007 |
|
Lead Auditor inden for Miljøstyring, ISO 14 001, EMAS |
2009 |
|
Lead Auditor kvalitetsstyring, ISO 9001:2008 - Upgrade |
2010 |
|
Diplomleder, PROBANA Mini MBA | 2014 |
|
MasterClass Bestyrelsesarbejde | 2016 | |
Opbygning af HACCP-Systemer | 2017 | |
Lead Auditor inden for fødevaresikkerhed, FSSC 22000 |
2019 | Download certifikat |
Erhvervserfaring:
Dansk Papirforsyning a/s, Næstved |
1983-1988 |
|
Panton Design & Marketing ApS, Vordingborg |
1988-1989 |
|
Danisco Colourpack a/s, Skovlunde |
1989-1995 |
|
ECK-Gruppen, Hvidovre |
1995-1996 |
|
Neopac a/s, Næstved |
1996-1999 |
|
Panther Plast A/S, Vordingborg |
1999-2007 |
|
Produktudvikler |
1999-2002 |
|
Kvalitets- og miljøchef samt personalechef |
2002-2007 |
|
Lasse Ahm Consult, Vordingborg |
2007- |
|
|
|
Bestyrelsesposter og partnerskaber:
Øernes Revision a/s (bestyrelsesmedlem) - Læs mere...
Netværk
Netværket IADK® (stifter og formand) - Læs mere...
Netværket Innovation & Vækst (formand) - Læs mere...
Kvalitetsstyring - København I - Læs mere...
Vordingborg Erhvervsforening - Læs mere...
Foreningen Danske Soloselvstændige - Læs mere...
CS
R - sponsorbidrag med mere
Danmarks Borgcenter - (Erhvervssponsor) - Læs mere...
Børns Vilkår (Erhvervssponsor) - Læs mere...
Danske Hospitals Klovne (Erhvervssponsor) - Læs mere...